SPONDYLOZA

PORADY » SPONDYLOZA

Co to jest Spondylosis?

Spondyloza jest stanem, w którym zużycie kręgów międzykręgowych powoduje uszkodzenie kręgów grzbietowych. Sztywność kręgosłupa powstaje w wyniku połączenia kręgów z tworzeniem tak zwanych "haczyków" i "mostów". 
Niestety, stan prawie zawsze występuje w kilku miejscach i może wystąpić zarówno w odcinku przednim kręgosłupa jak i tylnym. Wszystkie kręgi powinny być w stanie poruszać się płynnie względem siebie. Kiedy tkanki międzykręgowe zaczynają wykazywać oznaki zużycia i stają się mniej elastyczne, organizm próbuje to zrekompensować, tworząc nową tkankę kostną. Pojawiające się nacieki kości mogą również prowadzić do zwiększonego nacisku na otaczające tkanki, takie jak rdzeń kręgowy. Może to prowadzić do dużego bólu. Generalnie rzadko występują uszkodzenia nerwów. Utrata nerwów jest zatem obserwowana tylko sporadycznie. 

Przyczyny Spondylozy

Spondyloza to jest stan, który występuje głównie u psów w wieku późniejszym. Jednak w niektórych rasach spondyloza występuje również w młodym wieku. Duże rasy rozwijają spondylozę stosunkowo częściej niż małe rasy. Ruch może również wpływać na rozwój spondylozy. Psy młode, które muszą poruszać się za dużo w młodym wieku lub o psach sportowych, których właściciele  nie wiedzą, jak przestać i wymagają zbyt wiele od swojego młodego, rozwijającego się psa. Tego typu sytuacje mogą sprzyjać rozwojowi tej choroby. Zatem dobry, dozowany ruch ma ogromne znaczenie w zapobieganiu spondylozie. 

Objawy spondylozy

Plecy i / lub szyja stają się  sztywne  i  bolesne . Często powoduje to, że umięśnienie w tylniej części stawu jest mniejsze. Również leżenie, wstawanie   jest trudne. Psy ze spondylozą często nie chcą i nie mogą wykonywać ruchów tam, gdzie   obciążają plecy, np. wchodzenie po schodach lub wchodzenie i wychodzenie z samochodu. Mogą również cierpieć na problemy z kałem i oddawaniem moczu (nietrzymanie moczu). 

Rozpoznanie spondylozy

Spondylozy można określić za pomocą badania rentgenowskiego.


 

Facebook